Blog

unnamed

Termik manyetik şalterler (TMŞ) diğer adı  kompak şalter olarak da adlandırılır. Elektrik panolarında, bina sayaç panolarında vs.. elektrik enerjisini kesme durumu olan tüm tesisatlarda  elektrik enerjisini açma ve kapatmak için kullanılır. Kompakşalterler  sadece elektrik enerjini açma ve kapamak için kullanılmaz açma kapama yaptığı  yanı sıra, şalterin özelliğine göre 2 farklı devre kesme özelliğine sahiptir.

Termik ve manyetik olarak da devreyi açarak şalterden sonraki ekipman ve kabloları koruyan elektriksel alçak gerilim  devre kesicilerdir. Termik manyetik şalterler 4 msn kadar kısa bir sürede açma yapar. Kompak  şalterler 25A’ den1600A e kadar 1, 3 ve 4 kutuplu olarak farklı markalarda  piyasada bulunmaktadır.

Kompak şalterlerin bir diğer özeliği ise üzerlerinde bulunan ayar sahasıdır. Bu ayar sahasında şalter istenilen akım aralalığında ayarlanır.  2 farklı kesme özelliğinden bahsettimize göre gelin termik ve manyetiğin anlamlarını  açıklayalım.

TERMİK DEVRE KESİCİ

Termik devre kesiciler üzerinden geçen akımın geçtiği süre boyunca oluşturduğu sıcaklığı algılayarak devresini keser.

Her devrenin nominal akımı vardır; devre aşırı akım çektiğinde nominal akımın üzerine çıkmış olur ve şalterin  içerisinde bulunan bi metal geçen akımın oluşturduğu ısı ile doğru orantıda artarak bi metalin bükülmesine neden olur. Bi metal büküldükçe kesicinin açmasını sağlayan mekanizmaya dokunarak devresini açar.

MANYETİK DEVRE KESİCİ

Manyetik devre kesiciler devrede meydana gelebilecek çok küçük  kısa devre akımlarına ve hat hatalarına karşı  kısa sürede (ms) açma yaparak koruma sağlar. Kısa devre sırasında yüksek akımlar oluşarak şalterin içinde bulunan bobinde manyetik alan oluşur ve manyetik şalter devreyi açar.

Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?