Blog

1uf-25v-elektrolit-kondansator-kondansator-3527-25-B

Kondansatör  küçük bir şarj edilebilir pil gibi iki iletken levha arasında di-elektrik adı verilen yalıtkan madde konularak elde edilen enerjiyi depo edebilen devre elamanına kondansatör denir. C harfi ile gösterilimi birimi ise farad (F) dir.

kondansatörKondansatör Çeşitleri

Kondansatör çeşitleri 2 gruba ayrılır.

Sabit kondansatörler ve ayarlı kondansatörlerdir.

Sabit Kondansatörler

6 çeşit alt başlığı vardır. Bunlar plastik, seramik, kağıtlı, mika, elektronik, smd kondansatörleridir.

Plastik Kondansatörler

Yüksek frekanslı devrelerde pek tercih edilmez. Hassas kapasiteli olarak yapılmaktadır. Genellikle zamanlama, filtre veya birkaç yüz khz’lik frekanslı devrelerde kullanılabilir.            Di-elektrik maddelerine göre üç türdür. Bunlar ise; polyester, polistren ve polipropilendir.

Seramik Kondansatörler

Seramik Kondansatörler veya Disk Kondansatörler genel olarak adlandırıldıklarında, küçük bir porselenin veya seramik diskin iki tarafının gümüşle kaplanmasıyla yapılır ve daha sonra bir kondansatör yapmak için birlikte istiflenir. Çok düşük kapasitans değerleri için yaklaşık 3-6 mm’lik tek bir seramik disk kullanılır. Seramik kapasitörler yüksek bir dielektrik sabitine (High-K) sahiptir ve nispeten küçük kapasitansların küçük bir fiziksel boyutta elde edilebilmesi için mevcuttur.

Sıcaklığa karşı kapasitansta büyük lineer olmayan değişiklikler sergilerler ve sonuç olarak polarize olmayan cihazlar olduklarından kuplaj veya by-pass kapasitörleri olarak kullanılırlar.

Kağıt Kondansatörler

Yalıtkanlık kalitesini artırmak için parafin maddesi emdirilmiş 0.01 mm kalınlığındaki kâğıdın iki yüzüne 0.008 mm kalınlığındaki kalay ya da alüminyum plakalar yapıştırılarak üretilmiş elemanlardır. Kuru kâğıtlı, yağlı kâğıtlı, metalize kâğıtlı vb. modelleri bulunan kâğıtlı kondansatörler uygulamalarda yaygın olarak görülmektedir.

Mika Kondansatörler

Di-elektrik maddesi mikadır. Yalıtkan sabiti çok yüksek ve çok az kayıplı elemanlardır. Frekans değerleri oldukça iyidir ve bu özeliklerinden dolayı rezonans ve yüksek frekanslı devrelerde kullanılır.

Elektrolitik Kondansatörler

Elektrolitik kondansatörlere kutuplu kondansatörler de denir. Pozitif ve negatif kutupları bulunan, alüminyum levhalar arasında asit borik eriyiğinin di-elektrik madde olarak kullanıldığı kondansatörlerdir. Negatif uç kondansatörün dış yüzeyini oluşturan alüminyum plakaya bağlıdır.

Elektrolitik Kondansatörler dalgalanma voltajını azaltmaya yardımcı olmak ya da kuplaj ve dekuplaj uygulamaları için büyük kapasitansları ve küçük boyutları nedeniyle DC güç kaynağı devrelerinde kullanılır. Elektrolitik kapasitörlerin bir ana dezavantajı, nispeten düşük voltaj dereceleridir ve elektrolitik kapasitörlerin polarizasyonu nedeniyle, AC kaynaklarında

Smd Kondansatörler

Çok katmanlı elektronik devre kartlarına yüzey temaslı olarak monte edilmeye uygun yapıda üretilmiş kondansatörlerdir. Boyutları diğer kondansatörlere göre çok daha küçüktür ancak mercimek ve mika kondansatörlerle erişilen sığa değerlerine sahip olarak üretilir. Üzerindeki kodların okunuşları markadan markaya farklılık gösterir.

kullanılmaması gerekir.

Ayarlı Kondansatörler

2 çeşit alt başlığı vardır. Bunlar Varyabl ve trimer kondansatörlerdir.

Varyabl Kondansatör

Bu gruba giren kondansatörler, İngilizce adı ile varyabl (variable) olarakta anılmaktadır. “Varyabl” kelimesinin Türkçe karşılığı “değişken” dir. Varyabl kondansatörler paralel bağlı çoklu kondansatörden oluşmaktadır. Hareketli plakalar sabit plakalar- 29 dan uzaklaştıkça karşılıklı gelen yüzeyler azalacağından kapasitede küçülecektir. Hareketli plakalara rotor, sabit plakalara stator denmektedir.

Varyabl kondansatörün kullanılma alanları :

  • Radyo alıcıları
  • Radyo vericileri
  • Büyük güçlü ve yüksek frekans üreticileri

Trimer Kondansatör

Kapasite değeri tornavida ile değiştirilebilen ayarlı kondansatörlerdir. Trimer kondansatörlerde ayar vidasına bağlı 360 derece dönebilen levhalar ile yüzey alanı değiştirilmesiyle kapasite değeri azaltılıp çoğaltılabilir. Trimer kondansatörlerin boyutları ve kapasite değerleri küçüktür.

Trimer Kondansatörün kullanılma alanları :

  • FM verici
  • Telsiz
  • Devrelerde
Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?