Blog

NH-yuk-ayirici

NH  sigortalı yük ayırıcı, endüstriyel tesislerde  elektrik hatlarında meydana gelen aşırı akım ve kısa devre akımlarından  motor, trafo, driver ve soft starter gibi elektrik elemanlarını  genel koruma amaçlı kullanılan koruma elamanıdır.  NH bıçaklı yük ayırıcı  kısa devre açma gücü yüksek olması ile beraber diğer koruma elemanlarına göre daha dayanıklı ve kısa devre kesme akımları (kA) daha yüksektir. Ayrıca daha ekonomik olma özelliğine de sahiptir.
Sigortalı Yük Ayırıcılar akım taşıma kapasitesine göre içinde kullanılan   bakır  telin erimesi ile beraber devresini keser. Dış yüzeyleri porselen malzemeden imal edilip 120kA e kadar kısa devre akımlarını kesecek güçtedirler. Yatay ve dikey sigortalı yük ayırıcı olmak üzere 2 çeşittir.
Bıçaklı sigortalar XLP denilen (Sigortalı yük ayırıcı) bıçaklı sigorta taşıyıcıları ve NH sigorta altlıkları  ile beraber kullanılmaktadır. Taşıyıcılar kullanılan buşonların akım taşıma kapasitelerine göre sigorta boyutları değişmektedir; ayrıca  XLP bıçaklı sigorta taşıyıcıları 1, 2 ve 3 kutuplu olarak üretilirler.
NH hızlı sigortalar nominal akımın 1,6 katında çalışırlar. Gecikmeli karakteristikte olduklarından dolayı  devreyi ve 5 x In gibi bir akımda da 5 saniye içinde devreyi açarlar. Motor uygulamalarında yol alma akımına dayanıklıdırlar.
NH Sigortalar dayanıklıdır sıcak ortamlarda   görevlerini eksiksiz  olarak yerine getirebilmekle beraber  kısa süreli aşırı akımlar da sigorta telinin karakteristik eğrilerine göre dayanabilmektedir.
690V, 500V ve 440V  AC  ve DC  Anma gerilimlerin de 1250 ampere kadar bulunmaktadırlar. NH sigortalar  bir defaya mahsus sigortalardır, patladıktan sonra, aynı özelliklere sahip yeni bir sigorta ile değiştirilmelidir. Bu tip  sigortalar da   elemanının patladığına dair  gösterge vardır.

NH SİGORTA ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI

aR, gR :  Yarı iletken cihazların korunması, Çok Hızlı Çalıştırma sigortası
gL, gG : Genel Amaçlı, Hızlı Çalıştırma sigortası
aM: Motor Koruma, Yavaş Hareket Sigortası.
GPV: Güneş fotovoltaik dizilerinin korunması.
gS: Pillerin Korunması. NH Sigorta Boyutları.

NH 000, NH 00, NH1, NH2, NH3, NH4

NH Bıçak  Boyutları: XLP 000, XLP, 00XLP, 1XLP, 2XLP, 3XLP 4

Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?