Blog

csm_FXMP25-field-controller_50de97b1f2
Hız kontrol cihazları, endüstrinin temeli olan standart indüksiyon motorlarının hız ve torkunun kontrol edilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Motor sürücüsü olarak da adlandırılan bu cihazlar, sürüş işleminin verimliliğini artırırken aynı zamanda motor hızının da kontrolünü sağlamaktadır.

Hız kontrol cihazları, endüstrinin temeli olan standart indüksiyon motorlarının hız ve torkunun kontrol edilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Motor sürücüsü olarak da adlandırılan bu cihazlar, sürüş işleminin verimliliğini artırırken aynı zamanda motor hızının da kontrolünü sağlamaktadır. Yine bu makineler, düşük kapasiteye ihtiyaç duyulması halinde makinenin hızını azaltır ve enerji tasarrufu sağlarlar. Bu sayede de üretim sürecinde doğru hız kontrolü, ortaya çıkan ürünlerin kalitesini de üst seviyeye çıkarmaktadır. Bunların yanı sıra hız kontrol cihazı yalnızca motor kontrol etme görevinin dışında daha pek çok ihtiyaca cevap vermektedir. Bu ihtiyaçlar arasında; pozisyon kontrol, fan ve pompa kontrol, sabit ya da değişken basınç ve ısı kontrol yer almaktadır.

Neden Hız Kontrol Cihazı Kullanılmalıdır?

Herhangi bir motorun elektronik olarak hız kontrolünü sağlayan elektroliz cihazlar, hız kontrol cihazı olarak adlandırılırlar. Günümüzde farklı motor gücü ve voltajı için hız kontrol cihazları üretilmektedir. Yine bu cihazlarının kullanımının sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajları ise şöyle açıklayabiliriz:

  •        Kalkış ve duruş rampaları seçilebilir: Hız kontrol cihazı kullanımı ile sürücü, motor ve yük için birden fazla hızlanma ve yavaşlama oranı kontrol edilebilmektedir. Bahsedilen bu özellikler ise sürücünün hız kontrol modunda çıkışı artırmasının ya da azalmasının ne kadar zaman alacağını belirlemektedir.
  •        Hızlanma ve yavaşlama ayarlanabilir: Hız kontrol cihazları, motorun ve yükün hızlanma ve yavaşlama sürelerini kontrol edebilmektedir. Bu özellikleri sayesinde ise hız kontrol modunda çıkışın artması ya da azalması için geçen süre kontrol edilir.
  •        Kritik frekanslara karşı duyarlılık: Bazı uygulamalar motor nominal hızında ya da daha düşük hızlarda çalışmayı gerektirmektedir. Bu doğrultuda yüksek hızlı değirmen ve sarıcı gibi uygulamalarda bazen yüksek hızlarda çalışılması gerekebilir.

Tüm bunların yanı sıra bu cihazların kullanımının pozisyon regülasyonu, mekanik fren kontrolü ve tork hafızası gibi daha pek çok avantajı bulunmaktadır. Siz de üretimde azalan bakım giderleri ve enerji tasarrufu için hız kontrol cihazı kullanabilir ve aynı zamanda kalite artışı sağlayabilirsiniz.

Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?